Kedd 1 *Ignác* >latin Ignatius rövidülése, ez a latin ignis (tűz) szó származéka.

Szerda 2 *Karolina* A Karola latinos továbbképzése. *Aida*> Verdi Aida című operája címszereplőjének, egy etiópiai rabszolgának a neve

Csütörtök 3 *Balázs*
A latin Blasio családnév Blasius formájának magyaros ejtésű rövidülése.

Péntek 4 *Rahel*
héber erdetű jelentése (bárány). *Csenge* Ismeretlen eredetű régi magyar személynév

Szombat 5 *Ágnes* a görög hagnos szóból, mely a hagios régebbi változata. Jelentése:szent, tiszta, szemérmes, érintetlen, szűzies, tartózkodó. *Ingrid* Északi germán névből. Jelentése: Ingvio isten által oltalmazott lovasnő.

Vasárnap 6 *Dorottya A görög Dorotheosz név latinos nőiesítésének, a Dorothea névnek régi megmagyarosított alakja. *Dóra* A Dorottya névnek igen sok nyelvben meglevő önállósult becézője.

Hétfő 7 *Tódor*A német Theodor névből, ez a görögből latinosított Theodorus rövidülése. Jelentése: Isten ajándéka. *Rómeó* Az olasz Romeo névből. Jelentése valószínűleg: Rómában zarándokoló (férfi).

Kedd 8 *Aranka*Régi magyar személynévből 1840 körül élesztették föl a latin eredetű Aurélia magyrosításaként. Az arany szó -ka kicsinyítő képző származéka.

Szerda 9 *Abigél* Héber eredtű. Jelentése: az apa öröme.*Alex* Az Alexius, Alexis nevek rövidülése. Ezek pedig az Alexander önállósult latinosított becézői.Jelentése harcra kész férfi.

Csütörtök 10 *Elvira* Származtatják a nyugati gót Alahwara névből, amely ma Alwara formában is él. Jelentése akit az ereklye megvéd.

Péntek 11 *Bertold* A germán Berthold névből. Jelentése:pompával uralkodó. *Marietta* A Mária becéző olasz továbbképzéséből önállósult.

Szombat 12 *Lídia* Több nyelvben meglevő Lidia, Lydia névből. Ez görög eredetű. Jelentése: Lüdiából való nő. *Lívía* A latin nemzettségnév női párja.

Vasárnap 13 *Ella* Több név egybeesése. *Linda* A német -lind,-linde végű nevek önállósult becézője. Jelentése: hásfából készült pajzs, esetleg: kígyó.

Hétfő 14 *Bálint* A latin Valientinus családnév többszöri rövidüléséből. Jelentése: bátor barát. *Valentin* A Bálint régebbi németes alakjának újraátvitele.

Kedd 15 *Kolos* A Skolasztika régi Kolostika változatának a rövidítése. *Georgina* A Georg (magyarul:György) férfinév latinos nőiesítése. A georgina (másképpen dália vagy györgyike) virágnévvel közvetlen nincsen

Szerda 15
*Julianna* A Juliánusz latin Julianus formájának női párjából, a Juliana névből a magyarban az Anna, Zsuzsaana nevek hatására Julianna lett. *Lilla* A Lídia és Lívia régi magyar becézőjéből önállósult. Ismerté Csokonai Lilla-dalai tették.

Csütörtök 16 *Donát* A latin Donátus rövidülése. Jelentése: Istentől.

Péntek 17 *Bernadett* A francia Bernadette névből, ez a Bernát férfinév francia női megfelelője.

Szombat 19 *Zsuzsanna* A héber Sosanna nevet a bibliai görög és a latin fordítási Susanna alakban vették át, ebből lett a magyar kiejtés. Fejlődési sora a Sussanna, Zsuzsanna. A héber név jelentése: liliom

Vasárnap 20 *Aladár* Némelyek szerint török eredetű és jelentése: testőrhadnagy. Mások szerint a germán Aldarik rövidülése és jelentése: mindenben hatalmas. *Álmos* Árpád fejedelem apjának neve. Ez némelyek szerint az "álmos" köznévből származik, melynek korabeli jelentése: álombeli, megálmodott. Mások szerint török eredetű és jelentése: vétel

Hétfő 21 *Eleonóra* Az arab Ellinor névből, jelentése:Isten az én világosságom. A név Spanyolországon keresztül Franciaországba, majd innen Angliába került, ahonnan az egész indoeurópai kultúra egész területén elterjedt.

Kedd 22 *Gerzson* Héber eredetű. Jelentése: az idegen, a száműzött.

Szerda 23 *Alfréd* A germán Alfred, Alfrad névből. Elemeinek jelentése: tündér, tanács.

Csütörtök 24 *Mátyás* A héber Mattitjaku név latin Matthias formájából. Jelentése: Jahve ajándéka.

Péntek 25 *Géza* Egy pogánykori, török eredetű méltóságnév írott Gesa formájának téves németes olvasatából. A helyes kiejtés gyésa volna, ez azonban a Géza utónév használatának a helyességét nem érinti.

Szombat 26 *Edina* Germán eredetű, jelentése: Hedin városából való nő.

Vasárnap 28 *Ákos* Török eredetű régi magyar személynévből. Török eredetije: ak.kus fehér sólyom. *Bátor* Török eredetű régi magyar személynévből. A bátor köznév átvitele ettől függetlenül történt. Ez a régi török-magyar névadás a szülőknek azt a kívánságát fejezte ki, hogy az újszülőtt fiűból bátor felnőtt váljon.

Hétfő 28 *Elemér* régi magyar személynévből. Eredete vitás. Némelyek szerint ősi magyar névből származik, és összefügg a finnek Illmár nevű mondai hősével.


Boldog névnapot